DLA UKRAINY
Cały cywilizowany świat stanął z dnia na dzień w obliczu walki dobra ze złem. Pomagając Ukrainie, pomagamy sobie, Polsce, Europie, światu – i nie jest to patos, lecz fakt, z którym przyszło nam się zmierzyć rano 24 lutego 2022 roku.
Od początku inwazji wspieramy medyków oraz żołnierzy na ukraińskim froncie. Przekazujemy leki, środki opatrunkowe, apteczki taktyczne oraz środki ochronne dla żołnierzy. Przekazaliśmy już kilka transportów pomocy do Ukrainy. Zasadą naszego działania jest pomoc docelowa, innymi słowy kontrolujemy całą sieć logistyczną, tak by rzeczy od nas docierały do najbardziej potrzebujących miejsc. Nie wysyłamy hurtowo, uważamy, że lepiej mniej, ale pewniej. Więcej o naszych akcjach możecie przeczytać w zakładce „Pomoc dla Ukrainy”.
Misja naszego uniwersytetu czerpie inspirację z trzech źródeł. Po pierwsze z idei Mikołaja Grundtviga, po drugie z tradycji edukacji osób dorosłych na terenach dawnej Galicji, a po trzecie ze szczególnego wielokulturowego charakteru lokalnych wspólnot wiejskich. Wśród założeń Grundtviga, które są nam najbliższe i które wcielamy w życie, to idea otwartości wobec potrzeb lokalnej wspólnoty, co przekłada się na działanie na rzecz jej pragnień i pomysłów, nie zaś narzucaniu własnej wizji. Na terenie Podkarpacia ogromnie istotna jest lokalna tożsamość, zatem pragniemy ją wzmacniać, sięgając do źródeł kultury ludowej, dziedzictwa materialnego i niematerialnego wsi, a tym samym utrwalać istniejące więzi międzyludzkie. Szukamy konsensusu, wspólnie definiujemy potrzeby i realizujemy pomysły.
Drugim filarem uniwersytetu są idee wpracowane przez Ignacego Solarza, który powołał w roku 1924 UL w Szycach, a następnie od 1932 roku kontynuował pracę w Wiejskim Uniwersytecie Orkanowym w Gaci. Zatem idea wzmacniania roli ludności wiejskiej w świadomości i działaniach obywatelskich jest kontynuacją tradycji mającej na tym terenie niemal sto lat.
Swoje działania adresujemy przede wszystkim do społeczności lokalnej Nowych Sadów. Kolejną grupą są mieszkańcy Gminy Fredropol, zaś trzecią mieszkańcy miast, pragnący poznać kulturę ludową w jej materialnej i niematerialnej odsłonie. Uczymy się praktycznie, czyli w formie warsztatowej, popularyzujemy tradycje, wierzenia i obrzędowość doliny Wiaru. Działamy na rzecz zachowania dziedzictwa materialnego i niematerialnego gminy Fredropol.
Działamy w obszarze:
Dr etnologii, publicystka, badaczka dziedzictwa materialnego i niematerialnego, autorka i redaktorka 6 książek o dziedzictwie pogranicza polsko-ukraińskiego, przez 8 lat członek zarządu Stowarzyszenia Magurycz, w ramach którego pracowała przy ponad 50 projektach związanych z zachowaniem dziedzictwa materialnego i niematerialnego, w tym inwentaryzacyjnych na polskich cmentarzach w Gruzji, Bośni i Hercegowinie oraz w Ukrainie.
Przez 14 lat wykładowczyni w PWSW w Przemyślu; od grudnia 2020 roku prowadzi blog Magia Ludowa Karpat, popularyzujący kulturę materialną i niematerialną Karpat i Pogórza Przemyskiego.
Planista i analityk w zarządzaniu projektami, filmowiec i reżyser filmów dokumentalnych. Twórca i reżyser Ukraińskiego Eksperymentalnego Teatru Kontakt w Gdańsku, działającego w latach 1989 – 1994. W latach 2006-2010 wykładowca na Studium Podyplomowym „Planowanie i kierowanie projektem europejskim” na Politechnice Gdańskiej.
Koordynator „Pierwszego Regionalnego Forum Inicjatyw Pozarządowych” w 1994 r. w Gdańsku. współautor raportu dla Narodowego Instytutu Wolności „Uniwersytety ludowe – identyfikacja kluczowych obszarów problemowych”.
Przewodnicząca Rady Fundacja Magia Karpat
Copyright © 2022. All Right Reserved emesstudio.pl
aaa